Совети за шминкање со прајмер што секоја невеста треба да ги знае

Вашата свадба е можеби најфотографираниот ден во вашиот живот. И има толку многу работи што треба да се погрижите да се направат совршено на големиот ден, од уредување на седење и музика до кетеринг и декор. Некои аспекти на планирањето неочекувано се на втор план, што вклучува шминка за денот на вашата свадба. Но, дозволете ни да го вратиме изгледот на вашата невестинска убавина на врвот на листата. Што се однесува до шминката, ние сме речиси сигурни дека би сакале да занемарите што е можно повеќе грешки, па затоа ги искористивме некои од најупатените експерти во светот за убавина за сета нивна шминка на денот на свадбата. Подолу се дадени неколку совети кои секоја невеста мора да ги знае.

 • Земете ја предвид вашата сезона на венчавки - Познатата шминкерка на славните личности Амбер Дридон вели: Невестата треба апсолутно да го прилагоди својот избор на основа на елементите во кои ќе биде за нејзината свадба. Ако е зима, ќе сакате подлога која нема да изгледа премногу сува или рамна…ако е лето, не сакате ништо што пребрзо станува премногу сјајно. Ако вашата венчавка се одржува од ден до ноќ, одлучете се за нешто долго носено. За летните невести, важно е да ја подготвите кожата со водоотпорен прајмер против сјај како Becca's Ever-Matte Poreless Priming Perfector, како што советува шминкерот Chauntal Lewis. Јас би користел подлога за поцелосно покривање, како што е Soft Fluid Long Wear на La Mer за есенски или зимски свадби.
 • Изберете кармин или мелем во кој се чувствувате удобно- Усните се доста важни, вели Смит и култната амбасадорка за убавина Елена Миглино. Таа понатаму вели, секогаш им велам на моите невести да поминат малку време на шалтер за шминка и да ги пробаат сите можни нијанси, а кога знаете, знаете. Таа потоа додава, јас лично сакам природна усна. Прво, ви треба нешто што ќе остане цел ден, како што е The Tainted Lip Stained Flatte на Smith и Cult. Ја сакам бојата Бакнување ситни цветови. Тоа е прилично природна нијанса за усни што ни треба на сите, не премногу кафеава и не премногу розова. Ако сакате малку да го истакнете, обидете се да додадете некоја друга сенка за да го направите неутрален изглед.
 • Пијте многу вода пред големиот ден. Миглино вели дека хидрираната кожа ќе овозможи најдобро нанесување на шминка. Националните академии за наука, инженерство и медицина предлагаат жените да пијат 91 унца вода дневно или 11 до 12 8 oz. чаши.
 • Направете проба за шминка - Шминкер вели, повеќето хонорарни шминкери ќе понудат проба за невести, одделно од вистинскиот ден на свадбата. Судењето е толку важно. За вас како и за шминкерот. Имајќи опција за примерок на различни изгледи значи дека на големиот ден ќе се чувствувате сигурни и задоволни знаејќи дека изгледот што го носите е соодветен за вас и ќе трае.
 • Користете водоотпорни производи - водоотпорни сè! Дополнително, обидете се да имате при рака блендер за убавина за да ги избришите солзите што може да ги пролеете. За разлика од оставањето ленти или бришењето на производот, тоа ќе го турне производот во кожата. Дури и не мора да биде скапо. Обемната маскара за трепки на L'Oreal е аптека, отпорна на дамки, која ги штити ракунските очи кај најплачните - без најсреќните невести.
 • Пронајдете рамнотежа во вашиот изглед- Ако сакате да изгледате забавено, посветете се на шминката на кожата и изберете природна боја на усните. Ако одите на задебелени усни, посветете се на шминката на кожата. Вообичаено, невестите претпочитаат да користат мат кармин, бидејќи е подолготраен и му треба помалку одржување.
 • Чувајте неколку производи при рака во текот на денот - Луис, вели шминкерот, секогаш ја оставам мојата невеста со карминот и бришечките хартии. Таа понатаму вели дека проѕирната пудра или бришечките хартии за сјај се клучни за да се има при рака. Dreadon вели: „Блот хартиите“ се задолжителни, пресувана пудра во компактна форма за да имате при рака огледало и кармин или сјај за усни за допир во текот на денот.
 • Погрижете се вашата подлога совршено да одговара - вели Миглино, вашата основа треба да биде што е можно поблиска до тонот на вашата кожа или до тонот на вратот. Ќе бидете фотографирани без престан тој ден и последното нешто што сакате е лицето и вратот да ви се поклопат.

Нанесете хидратантна крема пред да се самопотемнувате - вели Сент Тропе, Вашето тајно оружје кога нанесувате самопотемнувач е користење на хидратантна крема како бариера. Нанесете пред нанесувањето на проблематичните области за да не потемнат (што се фокусира на лактот, колената, дланките, стапалата или сите суви области на серверот) Никогаш не го навлажнувајте целото тело, бидејќи ќе ја разреди бојата за самопотемнување . За тенот да изгледа природно, потоа нанесете хидратантна крема и измешајте ја околу линијата на косата, петицата и браздата на зглобот. Се мешаме и избледуваме за совршенство бидејќи вашиот тен е вашата боја, а вашиот навлажнувач е вашата вода.

Користете производ за избелување на забите - вели Миглино: Насмевката е нешто што ќе го носите тој ден и ќе ги сакате вашите бисерни бели. Треба да почнете да користите белење на забите барем неколку месеци пред големиот ден, во зависност од производот.

Совети за зимска свадба

Зимата е омилена сезона за повеќето луѓе. И повеќето од нив претпочитаат да се венчаат во зима бидејќи се смета дека тоа е една од најдобрите сезони за невести. И сега сите сме подготвени да ги замениме нашите летни фустани со дуксери и јакни, околу нас слушаме и свадбени ѕвона.

Зимска свадба

Откако ќе бидете подготвени да го израмните коефициентот на глам со етерична лехега, вистинско време е да ја засилите вашата игра за шминка. Основниот клуч за нишање на зимската невеста шминка е да се подготвите и да се подготвите однапред. Подолу се дадени неколку совети кои ќе ве подготват за вашата зимска венчавка.

 1. Започнете со основите - Зимите може да се сушат и без оглед на типот на вашата кожа, потребна ви е соодветна хидратација за да ја добиете таа неверојатна сјајна кожа. Кога станува збор за шминката пред свадба, треба да започнете да ја подготвувате кожата неколку месеци пред вашата венчавка. Следете правилна рутина за чистење, тонирање и навлажнување за да ја подготвите вашата кожа за сезоната. За да ја максимизирате количината на хидратација, користете серуми кои се богати со хијалуронска киселина. Ако ви треба полна и негувана кожа со росна, овој серум е совршен за вашата кожа. Не само што ја враќа влажноста на кожата туку и обезбедува осветлена кожа. Потоа изберете осветлен навлажнувач бидејќи тоа ќе ја одржува вашата кожа негувана и сјајна. Можете исто така да пробате да ставите овлажнител во просторијата бидејќи го зголемува нивото на влага во воздухот и тоа ќе помогне во поддршката на вашата кожа да биде хидрирана.
 2. Обложувајте се на блескава шминка - есенските свадби не се целосни без чиста, негувана и беспрекорна кожа. Зимскиот сјај не секогаш вклучува опуштање на тропски остров. Само брзо прилагодување може да ви докаже среќа со тој сув, остар, казнувач воздух. Една од најважните улоги што треба да ја следат сите зимски невести е никогаш да не го прескокнуваат хидратантниот крем. Во основа, тоа е совет за нега на кожата, но кога станува збор за претсвадбена шминка, корисно е правилно да ја негувате и хидрирате вашата кожа. Префрлете се на хидратантен прајмер наместо вообичаениот прајмер за намалување на маслото. Хранливите прајмери ​​веднаш додаваат сјај одвнатре. Изберете производи на база на крем наместо мат или пудра. Нема полоша грешка од тоа да се шминкате со колачи на вашата свадба. Користете течна подлога бидејќи не само што непречено се лизга и нема да се таложи во снегулки, туку и додава прекрасен зрак на сличен со природен осветлувачки ефект.
 3. Трендовски бои за усни за зимската сезона на венчавки- Вашиот изглед на свадбената шминка не е комплетен без кармин. И бидејќи се работи за зимска свадба, вистинскиот начин да додадете смели, убави нијанси на вашите усни е со соодветна боја на усни. Постојат голем број на нијанси кои можете да ги изберете. Едната нијанса што може да го подигне изгледот на вашата свадба е задебелена црвена боја. Ако сакате суптилна лехенга, класичниот мав е идеален избор за вашите усни бидејќи дава осветлен ефект.
 4. Очите дефинитивно играат суштинска улога - изборот на венчаница може да биде најважна работа, но и изборот на најдобра шминка за очи е важен дел. Без разлика дали носите превез или не, шминката за очи е моќно оружје за да се украде шоуто. И ако сте фанатик за гола шминка, тогаш во ред е да ја прескокнете дефинираната шминка за очи. Меѓутоа, ако сте некој кој сака мала драма, тогаш додадете малку сјај во шминката за невестински очи. Истурете неколку метални пигменти на горните капаци и добијте ја таа блескава естетика. Сенки за очи доаѓаат во различни текстури и форми, но желе сенката за очи го додава совршениот блесок што ви треба на вашите очи. Од светла бронза до суптилен шампањ, нијансите го носат вашиот свадбен изглед на друго ниво. Само направете го тоа и видете ја магијата на вашиот голем ден.
 5. Минимална шминка за илјадагодишната невеста- Ако сте невеста која е повеќе склона да биде едноставна, но привлекување внимание, тогаш овој изглед е совршен за вашиот голем ден. Минималната шминка е лесна за правење и е совршена за вашите други функции, вклучително и Мехенди или Сангет. Изберете база на природна светлина за свеж изглед на невестинската шминка. Беспрекорната основа може да се подготви со суптилно руменило и сјај за усни на усните, наместо со обични голи усни. Дури и ако сигурно сакате да изберете минимален изглед, секогаш можете да експериментирате со шминката за очи, така што ќе додаде драматичен шмек на вашиот ансамбл. За да се појави, користете обемна маскара на горната линија на трепките и добијте ги прекрасните очи.
 6. Додадете го допирот на гламот со треперење - засилете ја драмата во вашата зимска венчавка со сјајна шминка за да добиете прекрасен изглед. Шминката во сегашната ера се претвори во уметност и кога станува збор за невестинска шминка, мора да изгледате како ѕвездата на вечерта. И што е подобро од додавање на осветлен допир со хајлајтер? Smokey eyes може да бидат центарот на изгледот за многу невести, но ако сакате сјај околу вашите образи, не плашете се да го додадете тој сјај и сјај на вашето лице. Нежно контурирани усни со светло розова нијанса, ваков изглед ќе се одржи во текот на денот на вашата свадба.

Работи што треба да ги занемарите со вашата невестинска шминка

невестинска шминка уметност

 1. Без практична практика на шминкање - Судењето игра важна улога во настани толку важни како свадбата. Не го расипувајте вашиот голем ден со прескокнување на пробите и почнете да вежбате месец или два пред вашата венчавка.
 2. Дозволете вашите пријатели да се шминкаат - Жените фантазираат да се венчаат на ист ден со нивните најмили пријатели или да се подготвуваат за големиот заеднички ден. Не дозволувајте вашите чувства да влијаат на тоа како изгледате така што ќе им дозволите.
 3. Сами да пробате нова невестинска шминка - вашиот живот ви дава различни можности да испробате нов изглед, но никогаш не треба да го додавате денот на вашата венчавка на листата. Сето тоа е лага; не треба да носите најнова мода за да изгледате неверојатно за време на вашата свадба.
 4. Премногу блескави и блескави - фразата, Не сите сјаји се злато, е толку вистинита. Само до тој степен што изгледа добро за камерата и за лицата, bling е сè што е важно на свадбата. Откако ќе ставите вишок сјај и сјај на вашето лице, тоа изгледа необично што ги уништува вашите слики. Природната невестинска шминка сама по себе прави чудо.
 5. Носење шминка чувствителна на вода- Свадбата е долг ден со различни ритуали, неограничено јадење и непрекинато танцување. Не треба да носите шминка чувствителна на вода бидејќи потта ќе исплива. Затоа, за да обезбедите подобар престој и целосно уживање, носете водоотпорна козметика.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Контактирајте нѐ